Skip to main content
You have permission to edit this article.
Edit
Glenvar puts 3 in Class 2 wrestling finals; James River advances 2; Poquoson leads

Glenvar puts 3 in Class 2 wrestling finals; James River advances 2; Poquoson leads

  • 0
{{featured_button_text}}
Timesland (copy) (copy)

Three Glenvar wrestlers qualified for championship matches along with two from James River with a semifinal victories Monday afternoon in the VHSL Class 1 tournament at Salem Civic Center.

Jake Cline (132 pounds), freshman Ethan Flowers (138) and Zach Moore (220) will wrestle in the 5 p.m. finals later Monday.

Hunter Forbes (160) and Carder Miller (195) will take the mat for James River.

Poquoson held a 117 1/2-88 lead over Lebanon in the team standings following the semifinals. James River was third with 77 1/2, followed by Glenvar at 70..

CLASS 2

First round

106 pounds -- Brenden Phillips (Richlands) p. Brooklyn McClure (King William), 1:17; Heath Burks (Strasburg) p. Nathaniel Gusler (Patrick County), :21; Timmy Bennett (James River) p. Evan Pack (Madison County), 2:39; James Ruehl (Poquoson) p. Owen Almany (John Battle), :58.

113 pounds -- Chance Rose (Richlands) p. Haley Viars (King William), 1:44; Landon Roper (Clarke County) d. River Smith (Glenvar), 6-3; Craig Bowyer (James River) p. Jovial Hatcher (Stuarts Draft), :32; James Withrow (Poquoson) p. Christopher Faust (John Battle), 2:13.

120 pounds -- Hunter Martin (Lebanon) bye; Wyatt Stemberger (Clarke County) p .Wesley Alexander (Patrick County), :56; Mason Hylton (Glenvar) p. Joshua James Lamb (Madison County), 2:18; Karon Smith (Poquoson) p. Evan Roberts (John Battle, 2:16.

126 pounds -- Jon Almany (John Battle) p. Jared Blake (Poquoson), :19; Anakin Burks (Strasburg) 16-5 p. Ethan Cobbler (Patrick County), :34; Chase Cuddy (James River) p. DaQuan Ravenal (Madison County), :31; Ian Willis (Lebanon) p. Rudy Downey (King William), 2:14.

132 pounds -- Luke Childress (Lebanon) p. Cole Ramey (Strasburg), :43; Jake Cline (Glenvar) md. Erik Goins, 12-4; Owen Smith (Patrick County) p. Caleb O`Brien (Amelia County), :43; Cannon Long (Clarke County) p. Noah Spencer (Richlands), 4:27.

138 pounds -- Jackson Mullins (Lebanon) p. Jesse Abshire (Buffalo Gap), 1:14; Ethan Flowers (Glenvar) d. Cody Filicko (Bruton), 5-3, SV; Austin Weeks (King William) tf. Jonathan Blevins (Fort Chiswell), 16-0; Jaylon Burks (Strasburg) md. Tristan Hass (Graham), 11-2.

145 pounds -- Thomas Potter (Union) p. Bryce Hildebrand (Buffalo Gap), 2:29; Trey Lawrence (Glenvar) p. Isaac Gilman (Amelia County), :37; Joseph Chiappazzi (Poquoson) d. Mason Stewart (James River), 2-0); David Burks (Strasburg) p. Kalib Simmons (Richlands), 1:39.

152 pounds -- Cole Jessee (Lebanon) d. Alvaro Wong (Clarke County), 1-0; Ethan Sneddon (Poquoson) p. Alvis (Trey) Robertson (Patrick County), 4:42; Romeo White (King William) p. Blake Dunn (Fort Chiswell), 1:09; Asher Coffey (Stuarts Draft) 14-1 p. Connor Cole (Richlands), :15.

160 pounds -- Jeffery Hildebrand (Buffalo Gap) d. Grayson Huff (Lee), 6-4; Hunter Forbes (James River) tf. Samuel Villasenor (Poquoson), 16-0; Darious Williams (Patrick County) p. Nathan Severance (Bruton), 1:59; Tanner Baugher (East Rockingham) md. Blaine Pittman (John Battle), 11-2.

170 pounds -- Johnny Satterfield (Union) p. Adam Coleman (James River), 2:00; Caden Mason (Poquoson) p. Colby Shaw (Strasburg), 2:36); Mark Yoder (Buffalo Gap) p. Logan Haslacker (Bruton), 2:24); Fisher Martin (Lebanon) md. Lance Duncan (Radford), 19-6.

182 pounds -- Justin Fritz (Graham) p. Evan Quesenberry (Fort Chiswell), :36; Christopher Barber (Poquoson) md. Trace Mansfield (Clarke County), 9-1; Kyle Coffey (Stuarts Draft) bye; Addison McCaleb (James River) d. Brodie Bryant (Central-Wise), 5-2.

195 pounds -- Dawson Martin (Radford) p. Austin Eldridge (Central-Wise; Oliver (Amelia County) p. Titus Hensler (Clarke County), 1:53; Cameron Martinez (Stonewall Jackson-Quicksburg) d. Josiah Selby (Bruton), 9-2; 9-2; Carder Miller (James River) p. Zach Blevins (Graham), 1:17.

220 pounds -- Trent Ray (Lebanon) p. Conner Lester (Fort Chiswell), 4:09; Evan Graham (Poquoson) d. Michael Perozich (Clarke County), 2-0; Andrew Richardson (Buffalo Gap) p. Pete Overton (Bruton), :58; Zach Moore (Glenvar) p. Landen Mabe (Marion), 3:45.

285 pounds -- Josh Herndon (Tazewell) p. Ricky Bailey (Radford), :55; Roger Tapscott (Clarke County) d. Cody Mitchell (Poquoson), 7-2; Connor McCall (Stuarts Draft) p. William Wilson (Amelia County), :42; Austin Clevinger (Central) p. Dakota Gilliam (James River), 2:31.

Semifinals

106 pounds -- H.Burks d. Phillips, 4-1; Ruehl p. Bennett, 2:12.

113 pounds -- Rose md. Roper, 14-1; Withrow p. Bowyer, 4:34.

120 pounds -- Stemberger d. Martin, 8-3; Smith tf. Hylton, 16-1.

126 pounds -- Almany p. Burks, 1:14; Willis p. Cuddy, 4:51.

132 pounds -- Cline d. Childress, 4-3; Long d. Smith, 7-6.

138 pounds -- Flowers d. Mullins, 7-3; Weeks d. Burks, 6-1.

145 pounds -- Potter d. Lawrence, 8-4; Chiappazzi d. D.Burks, 2-1.

152 pounds -- Jessee d. Sneddon, 4-3; A.Coffey p. White, 1:31.

160 pounds -- Forbes p. Hildebrand, 1:39; Baugher d. Williams, 8-4. 170 pounds -- Mason d. Satterfield, 3-1; Martin d. Yoder, 12-10.

182 pounds -- Fritz p. Barber, 1:56; K.Coffey p. McCaleb, 1:56.

195 pounds -- Oliver md. Martin, 14-3; Miller p. Martinez, 1:22.

220 pounds -- Ray d. Graham, 4-1, TB; Moore d. Richardson, 7-3

285 pounds -- Herndon d. Tapscott, 7-0; McCall p. Clevinger, :47.

Get in the game with our Prep Sports Newsletter

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Most Popular

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

Breaking News

Sports Breaking News

News Alert